Miejsce wykonywania
Pracownia Endoskopowa w Przychodni Specjalistycznej NZOZ KardioNeuroMED przy ul. Nadstawnej 56b/4.
Wykonujemy badania komercyjne – płatne.
Terminy badań umawiane są w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87a osobiście, telefonicznie lub mailowo.
Opis i cel badania
Dlaczego proponujemy Państwu to badanie?
Gastroskopia jest badaniem przeprowadzanym wówczas, gdy istnieje podejrzenie choroby w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, a następnie do żołądka i dalej do dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz jeśli istnieje potrzeba - pobranie wycinków do badania mikroskopowego ze znalezionych tam zmian. W wypadku krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje się próbę endoskopowego opanowania krwawienia. W przypadku znalezienia polipów, może się okazać koniecznym ich usunięcie za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie gastroskopii istnieje możliwość podania dożylnych środków uspokajających i/lub przeciwbólowych. Brak obecnie innego badania o podobnych możliwościach diagnostycznych.
Przeprowadzenie badania
Badanie jest zwykle przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu lekarz zakłada miedzy zęby plastikowy ustnik (dla ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fiberoskop średnicy około 1cm, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Moment ten może być nieprzyjemny i dawać uczucie dławienia; wymaga współpracy pacjenta z lekarzem wykonującym badanie. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne, ale w zasadzie bezbolesne, podobnie, jak pobieranie wycinków. Instrument służący do badania jest każdorazowo specjalnie dezynfekowany, dlatego tez zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.
Postępowanie po badaniu
Po badaniu nie wolno jeszcze przez 1-2 godziny przyjmować posiłków i płynów ( z powodu znieczulenia gardła).
Dyskomfort po badaniu (uczucie drętwienia w gardle i wzdęcie) mogą utrzymywać się przez kilkadziesiąt minut po badaniu. Lekki ból gardła pacjent może odczuwać przez kilka dni po badaniu. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń precyzyjnych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej.
dr n. med. Tomasz Dworzański
specjalista gastroenterologii
lek. med. Artur Oponowicz
gastroenterolog
specjalista chorób wewnętrznych
Więcej
lek. med. Aneta Wnuk
specjalista gastroenterologii
dr n. med. Łukasz Wolański
specjalista chorób wewnętrznych
gastroenterolog
Więcej