Miejsce wykonywania

Pracownia Endoskopowa w Przychodni Specjalistycznej NZOZ KardioNeuroMED przy ul. Nadstawnej 56b/4.
Wykonujemy badania komercyjne – płatne.
Terminy badań umawiane są w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87a osobiście, telefonicznie lub mailowo.

Opis i cel badania

Dlaczego proponujemy Państwu to badanie?
Gastroskopia jest badaniem przeprowadzanym wówczas, gdy istnieje podejrzenie choroby w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu specjalnego wziernika (gastroskopu) przez jamę ustną do przełyku, a następnie do żołądka i dalej do dwunastnicy. Celem zabiegu jest optyczna ocena śluzówki tej części przewodu pokarmowego oraz jeśli istnieje potrzeba - pobranie wycinków do badania mikroskopowego ze znalezionych tam zmian. W wypadku krwawienia z tej części przewodu pokarmowego wykonuje się próbę endoskopowego opanowania krwawienia. W przypadku znalezienia polipów, może się okazać koniecznym ich usunięcie za pomocą pętli diatermicznej. W trakcie gastroskopii istnieje możliwość podania dożylnych środków uspokajających i/lub przeciwbólowych. Brak obecnie innego badania o podobnych możliwościach diagnostycznych.

Przeprowadzenie badania
Badanie jest zwykle przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ewentualne protezy zębowe. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignokainy w aerozolu lekarz zakłada miedzy zęby plastikowy ustnik (dla ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła fiberoskop średnicy około 1cm, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Moment ten może być nieprzyjemny i dawać uczucie dławienia; wymaga współpracy pacjenta z lekarzem wykonującym badanie. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne, ale w zasadzie bezbolesne, podobnie, jak pobieranie wycinków. Instrument służący do badania jest każdorazowo specjalnie dezynfekowany, dlatego tez zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Wycinki błony śluzowej pobiera się sterylnymi szczypczykami, co również zabezpiecza przed zakażeniem.

Postępowanie po badaniu
Po badaniu nie wolno jeszcze przez 1-2 godziny przyjmować posiłków i płynów ( z powodu znieczulenia gardła).
Dyskomfort po badaniu (uczucie drętwienia w gardle i wzdęcie) mogą utrzymywać się przez kilkadziesiąt minut po badaniu. Lekki ból gardła pacjent może odczuwać przez kilka dni po badaniu. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń precyzyjnych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej.

Wskazania do badania

Występowanie któryś z poniższych dolegliwości:
  • bóle w nadbrzuszu
  • odbijania
  • wzdęcia
  • zgaga
  • nawracające nudności albo wymioty
  • trudności lub ból przy połykaniu
lub
  • występowanie raka żołądka w rodzinie
  • niezamierzone chudnięcie
  • anemia
stanowi wskazanie do wykonania gastroskopii.

Przygotowanie do badania

  • Badanie wykonuje się na czczo. Przynajmniej przez 8 godzin przed badaniem ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków, dopuszczalne jest picie wody do 4 godziny przed badaniem.
  • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny przyjąć te leki jak co dzień popijając niewielką ilością wody. Nie należy przyjmować leków przeciwcukrzycowych (ryzyko spadku poziomu cukru).
  • W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych (Acenokumarol, Warfin, Xarelto, Pradaxa i inne) i przeciwpłytkowych (Acard, Polocard, Aspiryna, Polopiryna, clopidogrel: Areplex, Zylt, Agregex, Plavix) należy na tydzień wcześniej ze swoim prowadzącym kardiologiem skonsultować sposób przygotowania do badania.
  • Po badaniu nie można przyjmować żadnych pokarmów i płynów przez dwie godziny, natomiast w przypadku, gdy pobrane były wycinki, żadnych ciepłych posiłków i płynów do dnia następnego.
Poza tym
  • Osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy lekarza wykonującego badanie.
  • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
  • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
  • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG i innych. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
  • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
Przed wykonaniem badania niezbędna jest pisemna zgoda pacjenta > zgoda na wykonanie gastroskopii

Odbiór wyników

  • Wydanie wyniku komercyjnego badania gastroskopii oraz opłata za nie ma miejsce bezpośrednio po zakończeniu badania u lekarza wykonującego.
  • Wyniki ewentualnych badań histopatologicznych ( z reguły do dwóch tygodni od pobrania) wydawane są osobom uprawnionym w Centrum Obsługi Pacjenta przy ul. 3 Maja 87 a.

dr n. med. Łukasz Wolański

specjalista chorób wewnętrznych
gastroenterolog
Więcej

Zarejestruj się