Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, bezbolesnym i nieinwazyjnym, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego elektroencefalografem. Aparat ten zapisuje impulsy elektryczne mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy.
Elektroencefalografia (w skrócie
EEG) to
badanie elektrofizjologiczne , które wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych. EEG ocenia czynność bioelektryczną
mózgu. Jest zatem niezbędne tam, gdzie należy analizować funkcję, a nie budowę mózgu.
EEG jest pomocne w diagnozowaniu i monitorowaniu wielu
chorób układu nerwowego:
- głównie padaczki,
- innych stanów napadowych np. drgawek, zaburzeń świadomości, omdleń, powtarzających się incydentów nieprawidłowego zachowania,
- jest ważną metodą diagnostyczną w zaburzeniach snu, po urazach głowy, zabiegach neurochirurgicznych, w zatruciach, zapaleniu mózgu, w śpiączce, nowotworach i po udarach mózgu,
- EEG można stosować do analizy działania leków,
EEG dostarcza informacji nie tylko diagnostycznych, ale również stanowi metodę umożliwiającą ocenę rozwoju i dojrzałości mózgu.
Jest to metoda nieinwazyjna, która może być wielokrotnie powtarzana.
Nie ma medycznych przeciwwskazań do wykonania badania EEG.
Badanie jest przeprowadzane przez technika EEG. Pacjent leży na leżance. Technik umieszcza 16 do 25 elektrod w wielu miejscach na skórze głowy pacjenta. Elektrody są połączone kablami ze wzmacniaczem i urządzeniem nagrywającym. Urządzenie nagrywające przetwarza impulsy elektryczne na serię linii falistych, które są następnie zapisywane. W NZOZ KardioNeuroMED badanie eeg oceniają lekarze specjaliści, posiadający certyfikat licencjonowanego elektroencefalografisty.
Pacjent powinien leżeć nieruchomo z zamkniętymi oczami, ponieważ wszelki ruch może spowodować zaburzenia zapisu. Pacjent może być poproszony o wykonanie podczas badania pewnych czynności, takich jak: głębokie i szybkie oddychanie przez kilka minut, lub patrzenie na bardzo jasne migające światło.
- Badanie może być wykonywane u każdego pacjenta (także u kobiet w ciąży),
- Z uwagi na konieczność współpracy ze strony osoby badanej mogą wystąpić trudności w wykonaniu badania eeg w czuwaniu u małych dzieci, osób z zaburzeniami poznawczymi i/lub pobudzeniem psychomotorycznym – wówczas sposób badania ustalany jest indywidualnie (najczęściej we śnie).